Vědecký tým UK

Hlavní řešitel projektu, vedoucí výzkumné skupiny, excelentní pracovník

Naše výzkumná skupina se zajímá o parazitické a volně žijící anaerobní prvoky. Studujeme evoluci, biogenezi a funkci jejich neobvyklých organel, zejména mitochondrií a peroxisomů. Specifický charakter těchto organel odráží (i) adaptaci anaerobních prvoků na život v prostředích chudých na kyslík a (ii) jejich adaptaci k parazitismu. Náš objev typické mitochondriální mašinerie katalyzující syntézu FeS skupiny v hydrogenosomech Trichomonas vaginalis a mitosomech Giardia intestinalis poskytl významné argumenty, ukazující na mitochondriální původ těchto organel. Tento evoluční pohled byl dále podpořen identifikací redukovaného respiračního komplexu I a charakterizací membránových translokáz pro import proteinů do těchto organel. Nedávno jsme objevili nový typ peroxisomů, které jsou přítomny u anaerobní volně žijící améby Mastigamoeba balamuthi, která má rovněž pozměněné mitochondrie na hydrogenosomy. Další důležitou součástí našeho výzkumu je zkoumání virulenčních faktorů Trichomonas vaginalis, které jsou rozhodující pro vznik infekce a vývoj onemocnění.

Web: https://sites.google.com/natur.cuni.cz/tachezylab 

Členové skupiny: doc. Ivan Hrdý, Mgr. Jitka Kučerová, Michaela Marcinčiková, dr. Ravi Kumar Narayanasamy, dr. Petr Rada, MSc. Abhishek Prakash Shinde, dr. Tamara Smutná, dr. Zdeněk Verner, Nadine Zimmann

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Naše skupina se zabývá buněčnou biologií parazitických prvoků Giardia intestinalis a Nosema bombycis. Pomocí genetických a biochemických přístupů studujeme strukturu a funkci buněčných organel specifických pro tyto patogeny.

Zaměřuje se zejména na funkci a strukturu minimalistických mitochondriálních organel G. intestinalis a celkovou buněčnou transformaci patogena během tvorby infekčních cyst. U mikrosporidie N. bombycis charakterizujeme invazní aparát, kterým se buňka patogena dostává do hostitelských buněk.

Členové skupiny: Mgr. Lenka Arbonová, Mgr. Vít Dohnálek, Mgr. Natalia Ewa Janowicz, dr. Anna Loginova (MD), dr. Vladimíra Najdrová, Mgr. Martina Vinopalová, Dr. Luboš Voleman

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Tým se zabývá evolucí organel a laterálním genovým přenosem s tím spojeným. První modelovou skupinou jsou Preaxostyla, mikroaerofilní protista, jejichž buňky buď obsahují redukovanou mitochondrii (Paratrimastix) nebo jsou zcela bez ní (oxymonády). Zde nás zajímá událost ztráty mitochondrie a související adaptace. Druhou modelovou skupinou jsou Euglenida, fakultativně anaerobní protista, z nichž některá (Euglena gracilis) obsahují zelený plastid vzniklý sekundární endosymbiózou. V tomto případě se zabýváme funkcí a biogenezí tohoto plastidu a událostmi, které vedly k jeho vzniku. 

web: http://www.protistologie.cz/hampllab/  

Členové skupiny: Mgr. Anežka Konupková, Mgr. Jiří Novák, Mgr. Justýna Zítek

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Výzkum je zaměřen na biochemickou a funkční charakterizaci parazitárních proteinů u tří skupin helmintů: ptačích schistosom (Trichobilharzia spp.), rybích monogeneí (Eudiplozoon nipponicum) a metacestodů tasemnic (Mesocestoides spp., Taenia crassiceps). Výběr proteinů je částečně založen na důkladné analýze transkriptomových dat. Z hlediska studia funkce těchto molekul je sledován jejich podíl na interakcích parazita s hostitelem, např. histolýze, vlivu na imunitní buňky, humorální imunitu, hemostázu, komplementovou kaskádu apod. tak, aby bylo možno objasnit jejich roli zejména v procesech invaze hostitele, trávení přijaté krve a nervové tkáně, patogeneze a imunomodulace. U larev tasemnic je studován i potenciální protinádorový efekt.

Členové skupiny: Veronika King, dr. Roman Leontovyč, Mgr. Tomáš Macháček, Mgr. Martin Majer, dr. Libor Mikeš, Bc. Jan Procházka, Mgr. Alena Revalová, Mgr. Manfred Schreiber, Mgr. Barbora Šmídová

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Náš projekt je zaměřen na charakterizaci procesů příjmu a vnitrobuněčného metabolizmu stopových kovů, především železa a mědi, a identifikaci molekul figurujících v těchto dějích. Výzkum zahrnuje metabolismus specifický pro patogenní organismy (parazitické prvoky) a strategie podstatné pro udržení životaschopnosti v prostředí s omezenou dostupností živin (mořský fytoplankton). Jako modelový organismus využíváme Saccharomyces cerevisiae. Nedávno se náš výzkum zaměřil na identifikaci nových antiparazitárních léčiv a antimykotik. 

Členové skupiny: Mgr. Dominik Arbon, Mgr. Maria Grechnikova, dr. Jan Mach, Mgr. Magdaléna Matějková, Mgr. Kateřina Ženíšková

Vedoucí výzkumné skupiny, excelentní pracovník

Naše laboratoř se zabývá chorobami přenášenými hmyzem, zejména leishmaniózou. Leishmanie  (Kinetoplastea: Trypanosomatida) jsou dvojhostitelští paraziti kolující mezi savci (včetně člověka) a hmyzími přenašeči, kterými jsou flebotomové (Diptera: Psychodidae). Vlastníme světově unikátní chovy vice jak deseti druhů flebotomů a díky tomu můžeme studovat faktory důležité pro přenos leishmanióz na různých kombinacích přenašeče a parazita. Zabýváme se především vývojem leishmanií ve střevě flebotomů, antigenními vlastnostmi slin flebotomů, molekulární taxonomií flebotomů, jejich imunitní odpovědí a též viry přenášenými flebotomy. Kromě prof. Volfa pracují na těchto tématech tři odborní asistenti, sedm postdoků a šest postgraduálních studentů. Účastí na projektu H2020 INFRAVEC se naše laboratoř zařadila mezi nejvýznamnější evropské infrastruktury v oboru lékařské entomologie a slouží jako celosvětové školící pracoviště pro výzkum flebotomů. Kromě laboratorních experimentů se zabýváme i terénním výzkumem v endemických oblastech leishmanióz, nejčastěji na Balkáně a ostatních zemích okolo Středozemního moře, včetně Tunisu, Alžíru a Maroka;  podíleli jsme se i na výzkumu v Etiopii, Izraeli a na Kavkaze. 

Členové skupiny: dr. Petra Cikrtová (RD), dr. Vít Dvořák, dr. Iva Kolářová, dr. Tereza Leštinová, dr. Erich Loza Telleria, Mgr. Lenka Pacáková, dr. Kateřina Růžičková, doc. Jovana Sádlová, dr. Fabiana Sassu, doc. Milena Svobodová, Mgr. Lucie Tichá, dr. Barbora Vojtková, Mgr. Karolina Volfo, Mgr. Barbora Vomáčková-Kykalová, doc. Jan Votýpka

doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.

Klíčový pracovník

Náš výzkum cílí především na vektory přenášená infekční zoonotická onemocnění, tedy na choroby, jejichž původci primárně kolují mezi domácími či volně žijícími zvířaty, avšak mohou infikovat i člověka. V úzké spolupráci s dalšími vědeckými skupinami z Českých Budějovic a Ostravy zapojenými v projektu CEPAVIP studujeme nejenom přenos parazitických prvoků, ale i patogenních bakterií a virů a jejich vzájemné interakce s vektory, zejména se zaměřujeme na komáry, blechy a klíšťata. Terénní část našeho výzkumu se soustředí jak na území Česka, tak na působení v příslušných endemických oblastech. Zabýváme se rovněž evolucí jednotlivých skupina parazitů, zejména pak trypanosomatid, a jejich přechodu z jednohostitelského na vícehostitelský životní cyklus, který zahrnuje obratlovčí hostitele včetně člověka. 

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

The Drug Discovery and Evaluation Unit mission is to discover and expedite the development of new antiparasitic drugs for unmet medical needs. This new research group operates in the frame of the Center for Research of Pathogenicity and Virulence of Parasites. We collaborate with partners to translate basic biology research into novel drug targets and candidate drugs. Furthermore, we are screening repurposing libraries in cell-based approaches to identify compounds with novel activity against less-well studied protist pathogens, constituting significant human health problems, as for example Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, Naegleria fowleri. Interrogation of the molecular mechanism of action of a drug candidate is a very important aspect of our research, as the resulting information can be leveraged for optimization and further development.

Členové skupiny: MSc. Siqi Shen, Mgr. Anna Zavřelová