Vědecký tým BC AV ČR

Vedoucí výzkumné skupiny, excelentní pracovník

Cílem naší práce je poznání mechanismů v buňce parazitických prvoků se zaměřením na strukturu a funci mitochondrie. Náš výzkum se soustředí zejména na původce spavé nemoci – Trypanosoma brucei, ale studujeme také široké spektrum jednohostitelských bičíkovců a jejich vztah k endosymbiontům. V současnosti se rovněž zabýváme studiem mořských prvoků ze skupiny Diplonem, které patří k doposud přehlíženým druhově nejrozšířenějším organismům v oceánech. 

Členové skupiny: dr. Drahomíra Faktorová, dr. Michael John Hammond, doc. Hassan Hashimi, Msc. Ambar Kachale, MSc. Satish Chandra Reddy Nandipati, dr. Kristýna Pašhutová, Ing. Veronika Prantlová, dr. Indrig Sveráková, dr. Daria Tashyreva, MSc. Pragya Tripathi

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Současný a dlouhodobý výzkum v Laboratoři genomiky a diverzity protist se točí kolem rozmanitosti mikrobiálních eukaryot a jejich genomů a transkriptomů. K pochopení vývoje parazitismu používáme metody srovnávací genomiky a transkriptomiky. Konkrétně se snažíme pochopit, jaké jsou evoluční mechanismy přechodu z volně žijícího způsobu života organismu do parazitického  a naopak z parazitického zpět na volně žijící způsob života.

Zároveň používáme experimentální infekční model hostitele (myši nebo krysy) a mikrobiální eukaryot (Blastocystis) k identifikaci jakýchkoli zaznamenatelných změn v hladinách transkripce v metatranskriptomu mikrobiomu (převážně prokaryotické části), jakož i změn v transkripci parazita / komenzála a hostitele. To nám pomůže objasnit rozdíly v interakcích mezi parazity / komenzály a jejich hostiteli a hostitelskými mikrobiomy. 

Členové skupiny: dr. Jan Brabec, dr. Jiří Pech, Ing. Pavla Nebesová, dr. Jeffrey Donald Silberman, dr. Miroslava Soldánová, dr. James Jason Valdés, Ing. Magda Vodrážková

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Tým studující klíšťata a klíšťaty přenášená onemocnění zahrnuje tři úzce spolupracující laboratoře Parazitologického ústavu BC AVČR.  https://www.paru.cas.cz/sekce/biologie-prenasecu-nemoci/:

  (i) Laboratoř imunologie vektorů, vedoucí Dr. Petr Kopáček); (ii) Laboratoř klíšťaty přenášených onemocnění (vedoucí Dr. Ondřej Hajdušek; (iii) Laboratoř genomiky a proteomiky vektorů (vedoucí Dr. Michail Kotsyfakis).

Výzkum je zaměřený na hledání klíčových molekul ve fyziologických a metabolických drahách klíšťat (trávení krve, metabolismus hemu a železa, esenciální nutriční faktory aj.), které mají potenciál jako specifické cíle pro vývoj nových proti-klíštěcích přípravků a vakcín. Dále jsou studovány molekulární mechanizmy klíšťat, které umožňují přežívání a množení patogenů v klíšťatech a jejich následný přenos na obratlovčího hostitele (zejména spirochéty způsobující Lymskou boreliózu a prvoky způsobující babéziózu).  Důležitý směr výzkumu představují i bioaktivní molekuly z klíštěcích slin, které ovlivňují imunitní a protizánětlivou odpověď hostitele a mají velký potenciál jako nová biofarmaka.

Členové skupiny: 

RNDr. Ondřej Hajdušek, Ph.D., dr. Michail Kotsyfakis, Ph.D., dr. Oleksii Fotin, Mgr. Tereza Kozelková, Mgr. Markéta Kremlová, MSc. Imen Mekki, Bc. Tereza Pospíšilová, dr. Daniel Sojka, dr. Radek Šíma, Mgr. Pavla Šnebergerová, dr. Veronika Urbanová

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Naše skupina se zabývá evolucí výtrusovců z fotosyntetického, řasového předka. Podíleli jsme se na objevu chromeridních řas (Chromera velia, Vitrella brassicaformis), což jsou patrně nejbližší fototrofní příbuzní parazitů ze skupiny Apicomplexa (výtrusovci). Tito parazité (například původci malárie nebo toxoplasmózy) jsou známí tím, že obsahují nefotosyntetický plastid (původně obdobu chloroplastu rostlin), který je pro přežití parazita nezbytný. Výzkum metabolických drah „fototrofního předka“ pak může pomoci odhalit slabiny parazita, enzymy nebo metabolické dráhy, které chybí u savčího hostitele (třeba člověka), a léky na ně cílené tak nemohou pacientovi uškodit. Zabýváme se tedy studiem proteomů organel (plastidu a mitochondrie), systémem pro detoxifikaci hemu a kyslíkatých radikálů a evolučně-biochemickými aspekty chromeridních řas obecně.

Členové skupiny: Ing. Dorsaf Ennaceur, dr. Aleš Horák, dr. Kateřina Jiroutová, dr. Julie Kovářová, Ing., Mgr. Jana Pilátová, Mgr. Jitka Richtová, MSc. Ayush Sharma, dr. Tomáš Skalický, MSc. Shun-Min Yang

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Jednobuněční parazité (např. trypanozómy a leishmánie) mají ohromný negativní dopad na lidské zdraví a ekonomiku. Tito parazité využívají širokou škálu různých buněčných a fyziologických funkcí, tak aby přežili ve specializovaných prostředích svých hostitelů. Mitochondriální metabolismus, který reprezentuje klíčový virulentní faktor parazita, je schopen se velice rychle přizpůsobit změnám, ke kterým dochází, když parazit kolonizuje různé části svého hostitele. Za použití molekulárních, biochemických a strukturálních metod mapujeme  metabolický potenciál mitochondrie infekčního stádia trypanozóm, který je využíván k úspěšné infekci různých tkání savčího hostitele. Dále studujeme mechanismy zodpovědné za metabolické změny odehrávající se během celého životního cyklu tohoto parazita. Soustředíme se především na schopnost mitochondrie fungovat jako signální organela, která dál určuje osud buňky. Hlavním cílem naší laboratoře je porozumět těmto jedinečným vlastnostem a adaptacím parazita a zkoumat je jako slibné nové cíle chemoterapeutické intervence. 

Členové skupiny: MSc. Minal Jain, Mgr. Michaela Kunzová, Bc. Brian Panicucci, MSc. Carolina Hierro Yap

Vedoucí výzkumné skupiny, klíčový pracovník

Výzkumné cíle této nově vzniklé skupiny pod vedením Z. Parise se zaměřují na nejrůznější aspekty RNA biologie parazitických prvoků. Především se Z. Paris věnuje problematice procesování transferových tRNA (tRNA) a úloze post-transripčních tRNA modifikací u trypanosom. Jeho cílem je najít jedinečné mechanismy metabolismu RNA, které by mohli pomoci při hledání léčiv proti nemocem způsobenými těmito prvoky. V navrhovaném projektu, se skupina zaměří na charakterizaci biologické a fyziologické role RNA modifikace queuosinu u parazitického prvoka Trypanosoma brucei. 

Členové skupiny: Jana Erhartová, dr. Eva Hegedüsová, MSc. Sneha Kulkarni, Msc. Bankatesh Kumar, dr. Eva Myšková, Mgr. Michaela Svobodová