Jednotlivé instituce
Přírodovědecká fakulta UK
Přírodovědecká fakulta byla založena v roce 1920 a představuje jednu z nejvýznamnějších fakult UK. V kontextu ČR lze působnost a kapacitu fakulty srovnat se středně velkými regionálními univerzitami, ať již z hlediska rozpočtu, počtu studentů či výsledků VaV dle IS RIV. V hodnocení fakult se pravidelně řadí mezi tři nejlepší fakulty v ČR.
BIOCEV
V období 2011-2015 bylo vybudováno nové centrum BIOCEV s podporou projektu OP VaVpI Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci. Tento projekt znamenal kvalitativní posun k excelenci vědecké produkce Přírodovědecké fakulty, úzké spolupráce s AV ČR a internacionalizaci vědy a výuky. Poskytuje možnost dalšího rozvoje s využitím moderně strukturovaných laboratoří a přístup k nejmodernějším technologiím pro biologické a chemické obory.
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.
Biologické centrum AV ČR, v. v. i., je veřejná výzkumná instituce, založená v roce 2006 Akademií věd České republiky. Sdružuje pět původně samostatných vědeckých pracovišť: Entomologický ústav, Hydrobiologický ústav, Parazitologický ústav, Ústav molekulární biologie rostlin a Ústav půdní biologie. Hlavním cílem je získávat, zpracovávat a rozšiřovat poznatky o volně žijících i parazitických organismech, jejich vzájemných vztazích i jejich vlivu na ekosystémy a další organismy včetně člověka, a to na úrovni molekul, buněk, organismů i ekosystémů.
Ostravská univerzita
Ostravská univerzita v Ostravě (OU) byla založena 28. září 1991 na základě dříve existující samostatné Pedagogické fakulty. Za 25 let své existence se OU postupně rozrostla do současné podoby, kdy ji tvoří následujících šest fakult: Fakulta sociálních studií, Fakulta umění, Filozofická fakulta, Lékařská fakulta, Pedagogická fakulta a Přírodovědecká fakulta. Kvalitní servis pro vědu, výzkum a vzdělávání zajišťuje Univerzitní knihovna OU, která disponuje specializovanými fondy a informačními zdroji tematicky odpovídajícími základní profilaci fakult.